Telcobridges - Session Border Controllers
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Supervision TelcoBridges via Libre NMS (specific OIDs or SNMP traps required)

Go down

Supervision TelcoBridges via Libre NMS (specific OIDs or SNMP traps required) Empty Supervision TelcoBridges via Libre NMS (specific OIDs or SNMP traps required)

Post by Guest Thu Feb 11, 2021 7:47 am

We plan to supervise our TelcoBridges with LibreNMS software.
The first returns are OK (PU, Ram ... etc) but I am missing an essential part which is the supervision of the interco operator part.

My need is basically the following:

- Supervision of BPN (TDM Lines)
- Supervision of the percentage of use of each NAPs
- Supervision of each Hardware Unit (DOWN, Power Fault, etc.)
- Supervision of each member via a System Name if possible


Could you tell me if there are specific OIDs or SNMP traps for this?


Last edited by ahsanul.moyeen on Thu Feb 11, 2021 8:05 am; edited 1 time in total

Guest
Guest


Back to top Go down

Supervision TelcoBridges via Libre NMS (specific OIDs or SNMP traps required) Empty Re: Supervision TelcoBridges via Libre NMS (specific OIDs or SNMP traps required)

Post by Guest Thu Feb 11, 2021 8:02 am

Please follow the below tbwiki link for your mentioned queries:

https://docs.telcobridges.com/tbwiki/SNMP#SNMP_traps

Please find below information for your reference:
Supervision TelcoBridges via Libre NMS (specific OIDs or SNMP traps required) Captur10
Supervision TelcoBridges via Libre NMS (specific OIDs or SNMP traps required) Captur12
Supervision TelcoBridges via Libre NMS (specific OIDs or SNMP traps required) Captur11
Supervision TelcoBridges via Libre NMS (specific OIDs or SNMP traps required) Captur15
Supervision TelcoBridges via Libre NMS (specific OIDs or SNMP traps required) Captur13
Supervision TelcoBridges via Libre NMS (specific OIDs or SNMP traps required) Captur14
Supervision TelcoBridges via Libre NMS (specific OIDs or SNMP traps required) Captur16
Supervision TelcoBridges via Libre NMS (specific OIDs or SNMP traps required) Captur18
Supervision TelcoBridges via Libre NMS (specific OIDs or SNMP traps required) Captur17


Please let me know if the above information fulfills all your queries. Also, please feel free to contact me if you need further OID or SNMP Trap information.

Guest
Guest


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum